O projekcie

Szkolna Akademia Finansów to bezpłatny projekt edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Program podzielony jest na dwa moduły: warsztaty, których celem jest rozwijanie kompetencji twardych z podstaw ekonomii i finansów oraz konsultacje indywidualne, których celem rozwijanie jest kompetencji miękkich oraz wsparcie w planowaniu i realizowaniu indywidualnej ścieżki rozwoju.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi Szkolnej Akademii Finansów.

Organizator projektu

Jesteśmy społecznością przedsiębiorczych Polaków zmieniających kraj. Jest ona efektem naszych 19 letnich doświadczeń, jak również działań wielu regionalnych liderów przedsiębiorczości, stanowiących kontynuację i uzupełnienie naszej dotychczasowej działalności realizowanej od 2000 roku w Studenckim Forum BCC, Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości, Business Linkach, SeedCapital i bValue.

Odkrywamy przedsiębiorczość jako naszą cechę narodową – to coś co nas wyróżnia na arenie międzynarodowej.

Promujemy postawy przedsiębiorcze oraz kreujemy odpowiednie warunki do ich kształtowania i rozwoju.

Polska Przedsiębiorcza to również inkubator inicjatyw przedsiębiorczych, czyli platforma dla regionalnych liderów przedsiębiorczości i lokalnych społeczności start-upowych do wspierania projektów zmieniających kraj.

Celem naszych projektów jest inspiracja i edukacja przedsiębiorczości już od najmłodszych lat.

 

Misja i cel projektu

Misją Fundacji Polska Przedsiębiorcza jest wzrost wiedzy uczniów szkół ponadpodstawowych z zakresu świadomości finansowej, praktycznej przedsiębiorczości oraz efektywnego planowania i realizowania indywidualnej ścieżki rozwoju. Cel zostanie osiągnięty poprzez serię warsztatów oraz doradztw zawodowych w 30 szkołach ponadpodstawowych na terenie polski wschodniej.

Młodzież, znajdująca się na początku swojej drogi zawodowej, a co za tym idzie, zarabiająca swoje pierwsze pieniądze, powinna posiadać wiedzę zapobiegającą popełnianiu elementarnych błędów. Wiedza, którą zdobędą od doświadczonych trenerów podczas warsztatów oraz doradztw zawodowych zwiększy uczestnikom projektu szanse na rynku pracy oraz pomoże wykonywać wszelkie ruchy finansowo-zawodowe w sposób bardziej rozważny, przemyślany i sensowny.

 

O projekcie

Szkolna Akademia Finansów to warsztaty i konsultacje skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych oparte na nowoczesnym i praktycznym podejściu do przekazywania wiedzy. Głównym celem projektu jest wzrost wiedzy uczniów z zakresu świadomości finansowej, praktycznej przedsiębiorczości oraz efektywnego planowania ścieżki zawodowej.  Program składa się z dwóch modułów: warsztatów oraz konsultacji indywidualnych.

Warsztaty podzielone są na dwa bloki tematyczne. Pierwszy dotyczy wiedzy z zakresu podstaw ekonomii i finansów. Drugi warsztat omawia zagadnienia związane z przedsiębiorczością oraz przygotowania do wejścia na rynek pracy. Zajęcia prowadzą eksperci doświadczeni zarówno w pracy z młodzieżą, jak i znający realia biznesu, świata finansów i ekonomii. Dzięki temu formuła i zakres zajęć uzyskują wyjątkowo praktyczny wymiar. 

Podczas warsztatów uczestnicy projektu zdobędą wiedzę z zakresu:

  • podstawowych produktów finansowych,
  • korzyściach płynących z długoterminowego oszczędzania,
  • rozważnego zarządzania budżetem osobistym,
  • inwestowania na czas emerytury,
  • zagrożeń rynku finansowego,
  • tworzenia wyróżniających się dokumentów aplikacyjnych do pracy,
  • wskazówek wspomagających rozmowy kwalifikacyjnych,
  • planowania kariery zawodowej.

Konsultacje indywidualne to okazja do rozwinięcia umiejętności miękkich, skorzystania z doradztwa zawodowego, zainspirowania się i zmotywowania do działania.

Uczniowie mogą skonsultować się z profesjonalistami w jednym z pięciu obszarów:

  • analizy potencjału osobistego i zawodowego,

  • przygotowania CV oraz przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej,
  • opracowywania pomysłu na biznes i otwierania własnej firmy,

  • zarządzania finansami osobistymi (w tym: oszczędzenie i inwestowanie),
  • wyboru ścieżki kariery.
Tematyka warsztatów

Część I

 
  • Produkty finansowe,
  • Oszczędzanie,
  • Kredyty, pożyczki i karty kredytowe,
  • Bezpieczna bankowość,
  • Systematyczne oszczędzanie,
  • Bankowość mobilna i płatności bezgotówkowe,
  • Firmy pożyczkowe i inne zagrożenia rynku finansowego.

 

Część II

  • Własna działalność gospodarcza
  • Sposoby pisania CV oraz listów motywacyjnych
  • Rozmowa rekrutacyjna.

 

 

Opinie uczestników

„Uczniowie byli zachwyceni, w szczególności spotkaniami z doradcami. Wychodzili zmotywowani i naładowani pozytywną energią. To były bardzo intensywne dwa dni – dni dobrze wykorzystane.”

Zespół Szkół nr 5 w Ełku

“Spotkanie poprowadzone przez Pana Tomasza zostało wysoko ocenione przez wszystkich uczestników. Trener nawiązał doskonały kontakt z uczniami, co pozwoliło im w pełni skorzystać z oferowanego wsparcia”

Zespół Szkół w Suchowoli

„Młodzież naszej szkoły była bardzo zadowolona z możliwości uczestniczenia w warsztatach i konsultacjach. Wiedza zdobyta od kreatywnych i doświadczonych trenerów z pewnością pozytywnie wpłynie na dalsze decyzje uczniów.”

Zespół Szkół w Poniatowej

Zrealizowane edycje

II edycja Szkolnej Akademii Finansów

W roku szkolnym 2019/2020 rozpoczęliśmy 2. edycję Szkolnej Akademii Finansów. Po mimo pandemii udało nam się zrealizować warsztaty i konsultacje dla ponad 20 szkół z województw lubelskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Nasi trenerzy po raz kolejny ruszyli w Polskę, aby zwiększać świadomość finansową młodych ludzi i pomóc im stawiać pierwsze kroki na rynku pracy, który z roku na rok jest coraz bardziej wymagający. W ramach tej edycji udało nam się dotrzeć do ponad 680 uczniów, przeprowadzić 36 warsztatów i zrealizować ponad 730 godzin doradztwa zawodowego. Jednak ciągle nam mało ponieważ wiemy jak dużo jeszcze możemy zrobić! Dlatego już teraz przygotowujemy 3. edycję projektu. 

I edycja Szkolnej Akademii Finansów

Rok szkolny 2018/2019 był dla nas wyjątkowy. Po raz pierwszy wystartowaliśmy z nowym projektem skierowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych, który miał na celu polepszyć wiedzę finansową młodych Polaków. Teraz, gdy projekt się już zakończył śmiało możemy powiedzieć, że skala projektu oraz efekty przerosły nasze najśmielsze oczekiwania! Odwiedziliśmy 25 szkół z Polski Wschodniej, poprowadziliśmy 50 warsztatów, dotarliśmy do ponad 625 uczniów i zrealizowaliśmy ponad 650 godzin konsultacyjnych. Najbardziej w tym wszystkim cieszy jednak fakt, że mogliśmy obserwować, jak bardzo potrzebne są zajęcia o takiej tematyce i jak wiele pozytywnych opinii usłyszeliśmy po projekcie. Daje nam to moc do zrealizowania kolejnej edycji! Już niedługo wrócimy ze zdwojoną siłą. Do zobaczenia wkrótce!

 

Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej